Czym jest monogram w projektowaniu graficznym?

Monogram to zestawienie jednej albo kilku liter, które stanowią inicjały danej osoby lub organizacji. Taki znak posiada spójną kompozycję. Nadrzędną zasadą monogramu jest jego czytelność, z kolei kwestie dekoracyjne znajdują się na drugim miejscu. Taki symboliczny podpis był powszechnie spotykany na przykład w herbach. Dzisiaj stosuje się go do oznaczania elementów, które służą do kreowania wizerunku.

Monogramy – kto z nich korzysta?

Po monogramy sięgają zarówno pojedynczy klienci, jak i duże firmy. W tym pierwszym przypadku są to głównie eksperci w danej branży i osoby wykonujące wolne zawody, które chcą być rozpoznawane dzięki pewnemu symbolowi. Takie osoby często nie posiadają działalności gospodarczej, dlatego stworzenie logo jest w ich przypadku zbędne. Jeśli chodzi natomiast o firmy, zwłaszcza te z dość ekskluzywną ofertą, to monogram służy im do znakowania produktów, ponieważ może on być znacznie bardziej elegancki niż logo.

Przeznaczenie monogramu

Eksperci posiadający swój monogram najchętniej umieszczają go na wizytówkach, stronie internetowej, a także na publikacjach czy nawet w stopce e-maila. Z kolei firmy raczej skłaniają się do znakowania nim swoich wyrobów. Ozdobnych inicjałów należy używać rozsądnie i w wyważony sposób. Powinny być one wyraźne, jednak nie mogą dominować nośnika, na którym są przedstawione. Warto umieszczać je w mniej widocznych miejscach, takich jak róg kartki lub opakowanie produktu. Odradza się ich wykorzystanie w typowej reklamie, o wiele lepiej służą do celów wizerunkowych.

Monogram a projektowanie graficzne

Stworzenie udanego monogramu to wyzwanie. Musi mieć on prostą, czytelną formę, a jednocześnie nieco ozdobny charakter. Grafik stara się w kilku prostych znakach przekazać kluczowe informacje na temat danej osoby lub organizacji. Poza tym monogram ma prezentować się równie dobrze niezależnie od tego, czy znajduje się na wizytówce, stronie internetowej, opakowaniu czy dowolnym nośniku. Profesjonalny grafik (https://emiliawojcik.pl/) doskonale zna zasady tworzenia profesjonalnych monogramów.