Flat design – trend w grafice czy odrębna filozofia?

W każdej sferze naszego życia możemy określić pewną estetykę albo trendy, które przeważają nad innymi. Podobnie jest w projektowaniu stron i aplikacji internetowych, gdzie od pewnego czasu króluje flat design, czyli projektowanie płaskie. Jest to styl idealnie wpisujący się w ramy minimalizmu, w którym zrezygnowano z wszelkich ozdobników w postaci gradientów, cieniowania, efektu płaskorzeźby, odblasków czy lustrzanych odbić. Zamiast nich projektanci stosują proste geometryczne kształty oraz ograniczoną ilość kolorów. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne – strony internetowe pozbawione niepotrzebnych i w gruncie rzeczy bezużytecznych ozdobników są wczytywane szybciej, a także wykazują lepszą responsywność, czyli łatwiej dopasowują się do rozmiarów okna przeglądarki na urządzeniach przenośnych – smartfonach i tabletach.

Zmęczeni przerostem formy nad treścią

Najbardziej znanym przykładem flat designu jest kafelkowy układ systemu Windows 8. Zastosowane w nim kolory są żywe, poszczególne ikonografiki proste, a cały projekt opiera się na dwóch figurach geometrycznych – jest to kwadrat i prostokąt. Dzięki temu użytkownik intuicyjnie porusza się po systemie.

Widzimy też, że flat design zmienia się z czasem. Na początku projektanci korzystali z palety jedynie kilku stonowanych barw, unikali też wszelkich grafik. Dzisiaj strony i aplikacje projektowane graficznie w konwencji flat design wzbogaca się na przykład o przemyślane cieniowanie, które nadaje całości głębi i przestrzeni. Dla większej czytelności na jednej stronie stosuje się maksymalnie dwa różne fonty z gatunku pisma bezszeryfowego (sans-serif), czyli bez ozdobników. Projekt w stylu flat design nabiera charakteru po nabraniu kolorów – to właśnie odpowiednie zestawienie barw tworzy ciekawy efekt wizualny.

Flat design jest inspirowany minimalizmem, który jako koncepcja powstał ponad pół wieku temu i przez ten czas zdobył wiele znaczeń – jako kierunek w sztuce, muzyce i literaturze, a także jako filozofia życiowa. Być może już za kilka lat to estetyka flat designu przeniknie do innych sztuk i będzie wykorzystywana na przykład w aranżacji wnętrz.