Grafika artystyczna a użytkowa – najważniejsze różnice

Sztuki plastyczne są wielorakie, jednak za ich trzy podstawowe filary uważa się malarstwo, rzeźbę oraz grafikę. Ta ostatnia obejmuje wszystkie techniki, dzięki którym możliwe jest ponowne odwzorowanie rysunku na danym nośnik przy użyciu gotowej formy. Grafikę dzieli się na artystyczną, zwaną również warsztatową, a także użytkową, inaczej mówiąc stosowaną.

Czym jest grafika artystyczna?

To dział grafiki, który obejmuje wszystkie jej techniki poza tymi, które są stosowane w przemyśle. Artysta wykonuje dzieło od A do Z, czyli od wykonania matrycy do stworzenia odbitek. Jak nietrudno się domyślić, to jeden z najważniejszych przedmiotów na każdej akademii sztuk pięknych. W obrębie grafiki warsztatowej wyróżnia się takie techniki druku jak wypukły, wklęsły oraz płaski. Różnice między nimi zależą od sposobu wykonywania żłobień oraz rodzaju nośnika. Za techniki druku wypukłego uważa się kamienioryt, drzeworyt oraz linoryt. Druk wklęsły to metody suche, takie jak miedzioryt, a także trawione jak akwaforta czy akwatinta. Nazwa „metody trawione” wzięła się od tego, że stosuje się w nich specjalne środki chemiczne, które naruszają powierzchnię nośników, czyli najczęściej płyt z miedzi lub cynku. Druk płaski to matryce, które w odpowiednich miejscach są pokryte środkiem chroniącym przed absorbowaniem farby. Przykładem tej techniki jest litografia.

Grafika użytkowa – charakterystyka

Ten dział grafiki zajmuje się tworzeniem dzieł mających użytkowy charakter i najczęściej powielanych przy użyciu technik przemysłowych jak offset, sitodruk czy druk cyfrowy. Najbardziej typowe wyroby to plakat, gazeta, różnorodne ilustracje czy materiały reklamowe. Przykładem grafiki użytkowej, z którą każdy z nas ma styczność na co dzień, są banknoty, a także loga różnych firm. Innymi słowy – grafika użytkowa służy określonemu celowi. Najważniejszy nie jest zatem twórca, sam akt tworzenia czy jego efekt, ale użyteczność wyrobu. Grafika stosowana to także narzędzie do tworzenia identyfikacji wizualnej przedsiębiorstw.

Szukasz specjalisty w obu dziedzinach grafiki? Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą grafiki użytkowej i artystycznej na stronie – https://emiliawojcik.pl/.