Minimalizm w grafice

Jednym z nurtów, które ostatnio królują w grafice, jest minimalizm. Ten styl cechuje się prostotą, bo ogranicza ilość zbędnych elementów. W ten sposób strona internetowa staje się bardziej przejrzysta i zrozumiała dla użytkownika, który już po kilku sekundach doskonale wie, gdzie kliknąć, aby doszło do wybranej przez niego akcji.

Minimalizm – jak stał się modny w grafice?

Jeszcze kilka lat temu szata graficzna wielu stron internetowych była przepełniona elementami, które miały robić wrażenie. Użytkownicy mierzyli się z najbardziej wybujałymi fantazjami grafików komputerowych. Jednak wraz z wejściem na rynek Windowsa 8, który został zaprojektowany jak najprościej i jak najbardziej czytelnie (zmianie uległo nawet samo logo), zaczęto doceniać minimalizm w grafice. Dzisiaj dawne, przyozdabiane na potęgę strony internetowe, uważa się za zdecydowanie passé.

Twoi odbiorcy oczekują minimalizmu

Minimalistyczna grafika odciąża stronę internetową, a także… psychikę użytkownika. Szybkość ładowania się strony zależy od ilości i wielkości elementów graficznych, jakie się na niej znajdują. Usuwając zbędne zdjęcia i grafiki sprawiamy, że wczytywanie stronie stanie się szybkie nawet dla wyjątkowo niecierpliwego Internauty. Jeśli chodzi zaś o dobry humor odbiorcy, to każdy z nas jest dzisiaj atakowany setkami bodźców tworzonych przez media, Internet czy reklamy w świecie realnym. Prosta, funkcjonalna i czytelna – czyli innymi słowy: minimalistyczna – grafika jest miłą odskocznią od otaczającego nas chaosu. Na takie strony internetowe chce się wracać.

Minimalizm w projektowaniu stron

Minimalizm przy tworzeniu strony internetowej to stosowanie się do określonych zasad zarówno przy projektowaniu fasady (front-end), jak i wnętrza (back-end). Należy przede wszystkim zadbać o funkcjonalność – dostęp do podstawowych funkcji, czytelność ikon, prostotę wykonywanych operacji. Szata graficzna powinna być uporządkowana, a każdy element umieszczony zgodnie z określonymi proporcjami. Wzorzec warto tworzyć na bazie na przykład siatki. Czasami w danym projekcie najważniejsza nie jest zawartość, ale jej brak. Musimy wyznaczyć, które miejsca zostawimy puste – tak by całość nabrała lekkości i stała się przejrzysta.