Plansze komiksowe jako inwestycja

Zakup dzieł sztuki to jeden z pewniejszych sposobów na zarobek, jednak tylko przy właściwym wyborze obiektu inwestycji. Czy plansze komiksowe, które stają się coraz popularniejszą ozdobą naszych domów, dają szansę na zarobienie sporych pieniędzy?

Inwestowanie w komiksy

W komiksy można inwestować, dokonując zakupu zeszytów z dawnych edycji lub wybierając plansze komiksowe. Te ostatnie są niczym innym jak oryginalnym rysunkiem, który po zeskanowaniu i obróbce komputerowej służy do stworzenia komiksu. Doświadczeni inwestorzy jako przedmiot inwestycji doradzają właśnie plansze. Dzieje się tak dlatego, że komiksy są produkowane w sposób masowy. Natomiast wysoka cena dzieł sztuki zależy głównie od ich unikatowości. Jeśli więc chcemy zainwestować w komiksy – które dzięki licznym ekranizacjom zyskują coraz większą popularność – to zdecydowanie bardziej opłaca się wybrać plansze komiksowe.

Od czego zależy cena planszy komiksowej?

Ceny plansz komiksowych są różne – od kilkuset złotych za dzieła młodych, początkujących artystów po kilkaset tysięcy dolarów za plansze z najbardziej kultowych komiksów. Wycena planszy zależy od takich czynników, jak autor, znaczenie danego komiksu dla pop kultury, temat pracy oraz ogólny stan dzieła. Istotnym czynnikiem jest również to, czy dana plansza stanowi jedną ze stron zewnętrznych zeszytu komiksowego czy może jego okładkę. Niekiedy o znacznym wzroście ceny decyduje nagłe zainteresowanie wywołane poprzez ekranizację danego komiksu. Przykładowe modele wraz z cennikiem można znaleźć pod linkiem https://emiliawojcik.pl/sklep/plansze-komiksowe/.

W jakie plansze komiksowe warto inwestować?

Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, warto dywersyfikować swój portfel. Kolekcja powinna w połowie składać się z dzieł zagranicznych twórców, a w połowie – krajowych. W tej drugiej puli warto postawić na klasykę, jak i na twórczość młodych artystów. W ten sposób będziemy posiadać zarówno znane prace, na które zawsze znajdzie się nabywca, jak i dzieła nieco bardziej niszowe, na których możemy jednak więcej zarobić. Poleca się kompletowanie planszy komiksowych zgodnie z określoną tematyką albo po prostu naszym zainteresowaniem, ponieważ obecnie na rynku komiksowym jest bardzo szeroki wybór prac.