Tadeusz Baranowski i Jego twórczość

Menów dzielimy podobnie jak kawę na: Super menów, Wyborowych menów i Orient menów Tadeusz Baranowski

Tadeusz Baranowski ur. 6 sierpnia 1944 w Zamościu. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 1969 roku.
Malarz, scenarzysta i rysownik komiksów, ilustrator, grafik, twórca reklam. Projektował postacie i dekoracje do pełnometrażowego filmu animowanego Filemon i przyjaciele zrealizowanego w 1991 r. w Se-ma-forze.

Widziałem te moje obrazy, jako formy coraz bardziej przestrzenne, bliższe nawet rzeźbie. Chciałem, żeby obcujący z nimi mogli się w nich zanurzyć, wejść do środka.
Nowatorska i oryginalna technika malarstwa Tadeusza Baranowskiego zaskakuje swoją formą, artysta czerpie inspiracje z natury i wykorzystuje ją do tworzenia swoich dzieł. Abstrakcyjna kompozycja oddaje emocje jak również kontrastujące barwy, które niesamowicie oddają wszelkie niuanse. Prace nie mają tytułów, aby nie ograniczać wyobraźni ani wrażliwości widza.

Stworzył własną technikę malarską wykorzystującą różnorodne materiały. Pozwala ona na konstruowanie prac bliskich płaskorzeźbie poprzez piętrowe nakładanie warstw różnorodnej materii. W jego abstrakcyjnej rzeczywistości odnajdziemy także pejzaże, martwe natury.
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Zachęty, MKiS, Teatru Studio w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.

Oprócz malarstwa zajmował się także grafiką użytkową (szczególnie prasową tworząc liczne autorskie layouty pism) oraz twórczością dla dzieci, za którą otrzymał od ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2007 roku. W latach 1984 -1990 współpracował z belgijskim wydawnictwem Editions du Lombard. Znalazł się jako jedyny polski ilustrator w ekskluzywnym wydaniu piosenek J. Brela wydanym w Belgii i Francji. Za sprawą swoich autorskich komiksów dla dzieci m.in. Antresolka Profesorka Nerwosolka, Skąd się bierze woda sodowa, czy Podróż smokiem Diplodokiem znalazł się w amerykańskiej antologii wydanej przez wydawnictwo Universe pt. 1001 comics you must read before die.

Swój pierwszy komiks narysował za namową Jerzego Dąbrowskiego dziennikarza ze Świata Młodych, z którym to pismem Tadeusz Baranowski współpracował od początku lat 70. Od tamtej pory powstały komiksy oparte już na scenariuszach, które sam napisał. Urzekł czytelników swoim niesamowitym i inteligentnym poczuciem humoru.

Wybrana bibliografia – wydania albumowe: Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko, Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa, 3 przygody Sherlocka Bombla, Antresolka profesorka Nerwosolka, Podróż smokiem Diplodokiem, Jak ciotka Fru-Bęc uratowała świat od zagłady, Przepraszam remanent, Ecie-pecie o wszechświecie, wynalazku i komecie, Historia wyssana z sopla lodu, To doprawdy kiepska sprawa, kiedy Bestia się pojawia…, Orient-men. Forewer na zawsze, Porady Praktycznego Pana, Tffffuj! Do bani z takim komiksem!, O zmroku, W pustyni i w paszczy (obrazki do kolorowania), Ten piekielny Barnaba / Komiksy z „Misia”, Przygody twistującego Słonia Twisti / Robin Wschód, Na wypadek wszelki WODA, SODA i BĄBELKI (oraz Kudłaczki), Bezdomne wampiry.

Na postawie kultowego komiksu Podróż smokiem Diplodokiem Tadeusza Baranowskiego powstaje film animowany Diplodok. Produkcji podjęło się warszawskie studio animacji Human Ark. Projekt prawdopodobnie zakończy się pod koniec 2019 roku lub na początku 2020 roku i jest największą produkcją 3D dla dzieci, jaką kiedykolwiek wyprodukowano w Polsce.

Z ciekawostek Canal+ Discovery przygotowało serial dokumentalny poświęcony kultowym komiksom z poprzedniej epoki – Komiks – Superbohater PRL, każdy odcinek poświęcony jest innemu bohaterowi: Papcio Chmiel, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Tadeusz Baranowski, Jerzy Wróblewski, Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński i Zbigniew Kasprzak.

Liczne wystawy w kraju i za granicą m.in. Helsinki, Wystawa Studentów Warszawskiej ASP, Warszawa, Galeria Współczesna, „Najmłodsze Pokolenie”, Warszawa, Stara Kordegarda, IX Debiut Absolwentów ASP, Berlin Zachodni, Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej, Warszawa, Galeria Sztuki MDM. Grupa AUT, Warszawa, Galeria Współczesna Teatru Wielkiego, Lublin, Biuro Wystaw Artystycznych. „Młode Pędy”, Sopot, BWA. Sopot. Ogólnopolska Wystawa Młodego Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, Szczecin, V Jubileuszowy Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Warszawa, III Festiwal Sztuk Pięknych, Warszawa, Galeria Sztuki MDM. Wystawa Młodych, Warszawa, Galeria Sztuku Współczesnej, Warszawa, Zachęta. VI Festiwal Sztuk Pięknych, Warszawa, Zachęta. „Siusiu w torcik”. V prezentacje wyboru prac ze zbiorów Zachęty.

Serdecznie zapraszam na otwarcie wystawy malarstwa Tadeusza Baranowskiego 23 lipca 2018 o godz. 18:00 w Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.

Zdjęcia użyte w art. zostały wykorzystane za zgodą Tadeusza Baranowskiego z jego prywatnej kolekcji.

Galeria