Zalety grafiki czarno-białej

W czasach, gdy wokół panuje nieustanny szum, coraz bardziej wyróżnia się to, co stonowane i oszczędne w formie. Czarno-białe grafiki stają się coraz popularniejsze, zarówno w zastosowaniu artystycznym, jak i użytkowym. Jakie są atuty tych dzieł?

Powrót do korzeni

Można powiedzieć, że sztuka zaczęła się od kontrastu – malowania ciemnej linii na jasnym tle. Fotografia i film również najpierw występowały w wersji czarno-białej. Dlatego taka dychromatyczna kolorystyka najlepiej sprawdza się do tworzenia dzieł, które mają odwoływać się do tradycyjnych kanonów.

Gra światłocienia

Kolorowe ilustracje mogą tryskać różnorodnymi barwami, ale to czarno-białe grafiki pozwalają w pełni przedstawić unikatową grę światłocienia. Stanowią świetny sposób na podkreślenie nierówności w murowanej ścianie czy cienia układającego się na zwiniętej chusteczce. Dzięki temu można ładnie wyeksponować fakturę lub wzór.

Więcej artyzmu

Dzisiaj, inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, grafiki z kolorami to standard. Dlatego to właśnie czarno-białe elementy wyróżniają się na tle dzieł pełnych kolorów. Mają również niezaprzeczalnie bardziej artystyczny charakter – może dlatego, że dychromatyczne dzieła wymagają większej pomysłowości? Czarno-białe grafiki często posiadają ukrytą symbolikę, jako że biel oraz czerń to kolory, które wzbudzają w nas skrajne skojarzenia – dobro-zło, wesele-żałoba itp.

Skupienie uwagi odbiorcy

Przy pełnej palecie kolorystycznej detale mieszają się ze sobą. Inaczej dzieje się, jeśli ograniczymy kolory do czerni i bieli. Wówczas artysta może dość swobodnie wybrać element, na którym ma skupić się uwaga odbiorcy.

Kiedy lepiej sięgnąć po pełną paletę barw?

Oczywiście nie zawsze poleca się zrezygnowanie z kolorów. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy intensywne barwy stanowią charakterystyczny element dzieła, decydujący o jego wyrazie – nie ma chyba smutniejszego widoku niż tęcza odwzorowana jedynie w czerni i bieli.
Również w naszej galerii można znaleźć doskonałe przykłady czarno-białych dzieł. Zapraszamy do obejrzenia i kupienia na użytek własny lub w ramach oryginalnego prezentu dla kogoś bliskiego – https://emiliawojcik.pl/sklep/obrazy/.