Czym jest mock-up?

Mock-up to plik, dzięki któremu lepiej wyobrażamy sobie projekt graficzny w jego realnym zastosowaniu. Jeśli projektujemy plakat, to za pomocą mock-upu pokazujemy od razu, jak komponuje się on ze ścianą, a jak wygląda na słupie ogłoszeniowym lub na drzwiach kina. To jak funkcja podglądu, która sprawia, że efekt finalny staje się w oczach klienta bardziej konkretny.

Mock-up, czyli makieta

Mock-up oznacza po polsku tyle co „makieta” czy „atrapa”. Z tym, że cyfrowe mock-upy nie mają postaci fizycznej, lecz wyświetlają się jedynie na ekranie komputera. Dzięki odpowiedniemu modelowaniu w 3D nabierają one bardzo realnego wyglądu.

Czym wyróżnia się mock-up?

Mock-up to plik otwarty, który może być poddawany edycji. W takie gotowe tło grafik wkleja przygotowany przez siebie projekt. Nie musi mozolnie obrabiać dzieła, wybiera po prostu gotowy szablon. Z takich szybkich wizualizacji korzysta się przede wszystkim w marketingu. Mock-up można przygotować również samemu, jednak zdecydowana większość grafików korzysta już z gotowych rozwiązań – zarówno płatnych, jak i darmowych.

Korzyści ze stosowania mock-upów

Wykorzystanie mock-upów daje grafikom i ich klientom wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na zaprezentowanie projektu klientowi aby zobaczył przed wydrukiem jak projekt będzie wyglądał finalnie, co nie zawsze jest widoczne na projekcie, gdyż wiadomo że pliki do druku wysyłane są w innej formie. W ten sposób klient ma możliwość zobaczenia projektu zanim poniesiemy spory wydatek. Gotowe mock-upy można zastosować niemalże od ręki. Prezentacja produktu jest ciekawsza, co daje większe szanse na to, że projekt spodoba się klientowi. Mock-upy sprawdzają się szczególnie dobrze przy produktach o nietypowej formie – na przykład składanych broszurach czy teczkach o niestandardowych rozmiarach. Dzięki temu możemy na własne oczy przekonać się o słuszności zastosowanych rozwiązań.

Mock-up – przygotować samemu?

Makietę można również zaprojektować na własną rękę. Jednak jest to bardzo czasochłonne, a przy tylu gotowych rozwiązaniach – wręcz nieopłacalne. Dlatego poleca się korzystanie z wcześniej stworzonych, profesjonalnych mock-upów, które uatrakcyjniają projekt.